konkursy-fotograficze-2021-top-10-najlepsze

TOP 10 konkursów fotograficznych w 2021 roku

Dzielenie się swoja pracą ze światem to ważna część procesu artystycznego. Jeżeli rozważasz wysłanie swoich zdjęć na konkurs fotograficzny, ale nie jesteś zdecydowany, który konkurs jest dla Ciebie odpowiedni to mamy coś dla Ciebie!

Przygotowaliśmy ten przewodnik po najlepszych konkursach fotograficznych na rok 2021 w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu internetowej platformy dostarczającej najlepszych informacji o konkursach fotograficznych na świecie.

Udział w międzynarodowych, prestiżowych konkursach fotograficznych pozwoli Ci zdobywać uznanie i wyróżnienia, prestiż i możliwości, a także nagrody pieniężne i rzeczowe. Zgłoś się już dzisiaj i zwiększ swoje szanse na sukces w branży fotograficznej i artystycznej!

Lista najlepszych konkursów fotograficznych w 2021 roku!

Poniżej znajdziesz najlepsze i najbardziej prestiżowe konkursy fotograficzne i nagrody:

1. Sony World Photography Awards (SWPA)

world-photography-organisation-konkurs-2021
Termin zgłoszenia: 14-ty styczeń 2021 (Professional) / 7-my styczeń 2021 (Open)
Nagrody: sprzęt fotograficzny firmy Sony, 60 000$ do podziału wśród zwycięzców, z nagrodą główną 25 000$, międzynarodowa wystawa i ekspozycja prac zwycięskich fotografów i inne.
Wpisowe: brak opłaty
Strona konkursu: https://www.worldphoto.org/

Sony World Photography Awards to jeden z najbardziej cenionych konkursów fotograficznych na świecie. Wysoka nagroda pieniężna, nagrody rzeczowe, kategorie dla profesjonalistów, amatorów, studentów i młodych fotografów, a także brak opłaty za uczestnictwo czynią go także jednym z najpopularniejszych. Konkurencja jest tutaj ogromna, a zdobycie wyróżnienia pomaga w osiąganiu dalszych sukcesów oraz rozgłosu w artystycznym świecie.

2. Fine Art Photography Awards (FAPA)

fine-art-photography-2021-konkurs
Termin zgłoszenia: 7-ty luty 2021
Nagrody: 5000$ do podziału wśród zwycięzców, międzynarodowa ekspozycja prac zwycięskich fotografów, tytuły Professional Fine Art Photographer of the Year i Amateur Fine Art Photographer of the Year i inne.
Wpisowe: Profesjonaliści: Single 25$, Series 30$ / Amatorzy: Single 20$, Series 25$
Strona konkursu: https://fineartphotoawards.com/

Fine Art Photography Awards to pierwszy międzynarodowy konkurs poświęcony w całości fotografii artystycznej. Jego premiera miała miejsce w roku 2014, a konkurs od razu zaskarbił sobie duże uznanie wśród społeczności fotografów i miłośników sztuki.

W szóstej edycji prace można zgłaszać do 20 zróżnicowanych kategorii, w tym kategorii open, a międzynarodowe jury zwraca uwagę przede wszystkim na artystyczne ujęcie tematów. Każda osoba tworząca fotografie o artystycznym zacięciu powinna spróbować swoich sił w tym konkursie.

3. National Geographic Photography Competitions

nd-competitions-konkurs-fotograficzny-2021
Termin zgłoszenia: kilkanaście różnych konkursów w ciągu roku
Nagrody: wycieczki fotograficzne, sprzęt fotograficzny i turystyczny, międzynarodowa ekspozycja prac, wystawy fotograficzne, publikacje w magazynach.
Wpisowe: mogą się różnić w zależności od konkursu
Strona konkursu: https://www.nationalgeographic.co.uk/competitions

Jedne z najbardziej popularnych konkursów na świecie o długiej historii i ugruntowanej renomie. Jeżeli wykonujesz zdjęcia przyrodnicze, podróżnicze lub krajobrazowe National Geographic na pewno ma coś dla Ciebie. Prestiżowe, konkursy fotograficzne prowadzone przez ten najpopularniejszy magazyn podróżniczy powracają jak co roku otwarte na nowe zgłoszenia. Najbardziej znane to Travel Photographer of the Year i Nature Photographer of the Year.

4. Monochrome Photography Awards

monochrome-awards-2021-konkurs
Termin zgłoszenia: 14-ty listopad 2021
Nagrody: 3000$ do podziału wśród zwycięzców, publikacja w książce, międzynarodowa ekspozycja prac zwycięskich fotografów, tytuły Monochrome Photographer of the Year i Monochrome Discovery of the Year, certyfikaty, odznaczenia i inne.
Wpisowe: Profesjonalista: 25$ / Amator: 20$ (opłaty niższe o 5$ przed upływem terminu)
Strona konkursu: https://monoawards.com/

Najważniejszy konkurs fotograficzny w świecie fotografii czarno – białej. Od 2014 roku przyciąga do uczestnictwa rzesze fotografów, a galerie zwycięzców są chętnie publikowane przez międzynarodowe magazyny i portale. Ze względu na podział na profesjonalistów i amatorów to również najlepsze miejsce do pokazania się dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią czarno-białą. Corocznie publikowana jest też książka z najlepszymi zdjęciami z konkursu.

5. Monovisions Photography Awards

monvisions-awards-2021konkurs
Termin zgłoszenia: 16-ty maj 2021
Nagrody: 5000 dolarów do podziału. Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymają wyróżnienia i certyfikaty MonoVisions Photography Awards.
Wpisowe: Pojedyncze 30$, Seria 25$
Strona konkursu:https://monovisionsawards.com/

Celem konkursu jest odkrycie najlepszych fotografów monochromatycznych z całego świata. Udział i zwycięstwo w konkursie zapewni Tobie prestiż oraz atrakcyjną nagrodę finansową. Do podziału jest pięć tysięcy dolarów! Zdjęcia możesz zgłosić w dwóch kategoriach: Czarno-białe zdjęcie roku 2021 i Czarno-białe seria roku 2021. Zgłaszając swój udział w pierwszym terminie czyli do 17 stycznia 2021 roku wpisowe wynosi jedynie 25$ dla serii i 20$ dla zdjęcia pojedynczego.

6. ND Awards – Neutral Density Photography Awards

nd-awars-konkurs-fotograficzny
Termin zgłoszenia: 19-ty wrzesień 2021
Nagrody: 7500$ do podziału wśród zwycięzców, międzynarodowa ekspozycja prac zwycięskich fotografów, tytuły ND Photographer of the Year i ND Discovery of the Year, publikacja w ND Magazine i inne.
Wpisowe: Profesjonaliści: Single 25$, Series 30$ / Amatorzy: Single 20$, Series 25$
Strona konkursu: https://ndawards.net/

Jeden z naszych ulubionych konkursów fotograficznych, nagradzający zdjęcia w bardzo szerokim przekroju kategorii podzielonych na sekcje dla profesjonalistów i amatorów. To prawdopodobnie jeden z najlepszych konkursów w których można zacząć swoją przygodę ze startami. Nagrody pieniężne są przyznawane nie tylko dla Grand Prix, ale także dla wygranych w poszczególnych sekcjach. Zwycięzcy zyskują prestiż, uznanie i rozgłos. Konkurs prowadzony przez ND Magazine – portal promujący fotografów od 2008 roku.

7. Nikon International Small World Photo Contest

nikon-konkurs-fotograficzny-2021
Termin zgłoszenia: 30-ty kwiecień 2021
Nagrody: Nagrody pieniężne dla pierwszych 20 miejsc a także Honorable Mentions (od 3000$ do 100$).
Wpisowe: brak opłaty
Strona konkursu: https://www.nikonsmallworld.com/

Najważniejszy konkurs fotograficzny prezentujący piękno i złożoność mikroświata. Otwarty dla każdego kto łączy fotografię z nauką i fotografuje za pomocą mikroskopu świetlnego. Konkurs ma ugruntowana pozycję, prowadzony jest od 1975 i każdego roku dostarcza porcję niesamowitych zdjęć mikroświata. Nawet jeśli nie weźmiesz udziału koniecznie sprawdź ich stronę i zwycięzców – warto to zobaczyć!

8. ZEISS Photography Award

zeiss-photography-award-2021
Termin zgłoszenia: 4-ty luty 2021
Nagrody: obiektywy fotograficzne ZEISS, dofinansowanie projektu fotograficznego w kwocie 3000 Euro, wystawa fotograficzna.
Wpisowe: brak opłaty
Strona konkursu: https://www.worldphoto.org/zeiss-photography-award

Nagroda fotograficzna realizowana wspólnie przez firmę ZEISS oraz World Photography Organisation od 2016 roku. Co roku proponowany jest inny temat konkursu, a do konkursu przyjmowane są wyłącznie serie fotografii, które nie były wczesniej publikowane. Jeżeli Twoje zdjęcia opowiadają jakąś historię jest to miejsce dla Ciebie!

9. Chromatic Color Photography Awards

chromatic-awards-2021-konkurs
Termin zgłoszenia: 24 październik 2021
Nagrody: 3000$ do podziału wśród zwycięzców, publikacja w książce, międzynarodowa ekspozycja prac zwycięskich fotografów, tytuły Chromatic Photographer of the Year i Chromatic Discovery of the Year, certyfikaty, odznaczenia i inne.
Wpisowe: Profesjonaliści: 25$ / Amatorzy: 20$ (opłaty niższe o 5$ przed upływem terminu)
Strona konkursu: https://chromaticawards.com/

Specjalistyczny konkurs na międzynarodowej mapie nagród fotograficznych (w 2021 odbywa się piąta edycja). Konkurs dedykowany jest wyłącznie fotografii kolorowej, wyposażony jest w 20 różnorodnych kategorii, w których przyznawane są miejsca 1-3 oraz Honorable Mentions. Co roku publikowana jest też książka z najlepszymi nagrodzonymi pracami. Otwarty zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów, jeżeli więc nie specjalizujesz się wyłącznie w fotografii czarno-białej, warto spróbować tu swoich sił!

10. iPhone Photography Awards

ippa-konkurs-2021
Termin zgłoszenia: 31 marzec 2021
Nagrody: Sztabki złota i platyny.
Wpisowe: 1 zdjęcie: $3.50, 3 zdjęcia: $9.50, 5 zdjęć: $15.50, 10 zdjęć: $29.50.
Strona konkursu: https://www.ippawards.com/

Jeżeli szukasz konkursu fotografii mobilnej, nie mogłeś trafić lepiej – to najważniejszy konkurs dla fotografów, którzy robią zdjęcia smartfonami. Zasady są bardzo proste – wystarczy zdjęcie zrobione iPhonem lub iPadem. Opłata startowa jest niska, każdy może dołączyć i poszukać swojej szansy na wygraną.