Jak wygrać konkurs fotograficzny?

Zwycięstwo w prestiżowym konkursie fotograficznym to marzenie wielu amatorów jak i profesjonalnych fotografów. W naszym przewodniku przedstawiamy szereg porad jak tego dokonać.

Odniesienie sukcesu i wypracowanie własnej marki to praca na lata. Publikowanie setek zdjęć w mediach społecznościowych nie zawsze okazuje się wystarczające. Dlatego warto brać udział w konkursach fotograficznych. Czasem wystarczy jeden zwycięski konkurs by zostać zauważonym i docenionym. Renomowane konkursy fotograficzne, dają możliwość sprawdzenia się wśród najlepszych.

Wygranie konkursu foto daje szansę rozwinięcia kariery fotograficznej. Pozwala zdobyć sławę, stać się rozpoznawalnym, zaistnieć w branży. Udział w konkursach fotograficznych to także budowanie wartościowego CV. Warto startować w konkursach foto online i je wygrywać.

Wymagania formalne

Ważną czynnością podczas wysyłania zdjęć jest spełnianie wymogów formalnych. Niedopełnienie tych wymagań może spowodować, że już na wstępie Twoje zgłoszenie zostanie odrzucone. Wysyłając zdjęcie na konkurs fotograficzny online zwróć uwagę na:

– Wymagania formalne i techniczne takie jak rozmiar zdjęcia w pikselach i centymetrach, format pliku (jpg, png, tiff), przestrzeń kolorystyczną (sRGB, AdobeRGB) i przestrzeń tonalną (8 lub 16 bitow),

– Sprawdź czy organizator wymaga określonego nazewnictwa plików np. imie_nazwisko, imie_nazwisko_kategoria itp.

– Zobacz jaki poziom modyfikacji zdjęcia jest dopuszczalny w programach graficznych. Część konkursów nie dopuszcza w ogóle modyfikacji. Są konkursy fotograficzne, w których można wykonać drobną korektę jak balans kolorów i kadrowanie. Są również konkursy foto online gdzie podejście do cyfrowej sztuki jest bardzo otwarte.

– Sprawdź uważnie czy konkurs nie jest przeznaczony tylko dla określonego typu fotografii np: tylko zdjęcia czarno – białe, tylko analogowe • W części konkursów występują też określone ramy czasowe np. zdjęcia nie starsze zdjęcia niż 3 lata, tylko z tego roku itp.

– Czasem zdarza się, że ilość zdjęć jest limitowana. Sprawdź dokładnie ile zdjęć lub serii można dodać.

– Zobacz czy konkurs jest skierowany do określonych grup fotografów. Sprawdź czy na pewno możesz wziąć w udział w konkursie – ze względu na kraj, z którego pochodzisz, bądź też swój wiek itp.

Tematyka konkursu fotograficznego

Jest wiele rodzajów konkursów fotograficznych. Zróżnicowane są one zarówno pod względem technik w jakich wykonywane są zdjęcia, jak i kategorii. Wybór rodzaju konkursu i kategorii jest jednym z ważniejszych punktów w trakcie planowania zgłoszenia. Precyzyjnie dopasuj swoje zdjęcie zarówno do rodzaju konkursu, jak i odpowiedniej kategorii!

Przeczytaj oficjalny regulamin

Duży wpływ na Twoje powodzenie ma również regulamin. To właśnie w nim znajdziesz wskazówki dotyczące terminów, ilości zdjęć czy wymogów formalnych. Rzetelne przestudiowanie regulaminu i umiejętne jego wykorzystanie już na samym starcie daje Ci ogromną przewagę nad konkurencją. Sprawdź punkt po punkcie co możesz, a czego nie. Dowiedz się na co jury będzie zwracało uwagę podczas oceniania prac. Zobacz jakie są nagrody i jakie wsparcie otrzymują laureaci konkursu.

Zawsze zgłaszaj swoje najlepsze prace

Zwróć uwagę na oryginalne podejście do tematu. Pamiętaj, że często jurorzy przeglądają tysiące prac i masz tylko chwilę żeby zwrócić ich uwagę na swoją pracę. Postaraj zgłaszać do konkursów fotograficznych takie prac, które intrygują widza kompozycją i światłem. Pokazuj tylko kadry nowatorskie i niebanalne. Twoje zdjęcie musi wyraźnie wyróżniać się wśród innych zgłoszonych do konkursu.

Przejrzyj galerie konkursu z poprzednich edycji

Odwiedź galerię konkursową z ubiegłych lat i dokładnie przestudiuj zwycięskie fotografie. Zastanów się czym przykuły uwagę, zainteresowały jurorów. Przeglądając galerię poznasz poziom konkurencji. Będziesz wiedział jakiego typu zdjęć szukają członkowie jury.

Pomysł, oryginalność i wykonanie

Szukaj inspiracji wśród najbliższego otoczenia, przyrody, wydarzeń, filmów, muzyki czy w Internecie. Swoimi zdjęciami opowiedz ciekawą historię. Pamiętaj jednak! Znalezienie oryginalnego pomysłu to nie wszystko. Liczy się również nieszablonowość przedstawienia pomysłu i techniczne wykonanie fotografii. Zwróć uwagę na kompozycję. Postępuj zgodnie z zasadą trójpodziału, ale nie bój się eksperymentować. Istnieje wiele sposobów by przykuć uwagę jurorów kadrem. Poszukaj nowych sposobów przedstawienia tematu. Zgłaszając zdjęcia do konkursu fotograficznego postaraj się by każda z przesłanych fotografii dysponowała tymi cechami. Pamiętaj również o jakości wykonania zdjęcia. Jeżeli jurorzy będą mieli do wyboru jedno z dwóch zdjęć wybiorą to, które stoi na wyższym poziomie technicznym. Przeczytaj więcej o tym jak zrobić dobre zdjęcie?

Nie tylko zwycięzcy się liczą

Nie każdy może zwyciężyć, dlatego decydując się na udział zwróć uwagę czy konkurs fotograficzny, do którego chcesz się zgłosić przyznaje wyróżnienia. Zdjęcia wyróżnionych artystów, również mogą liczyć na promocję w postaci pokonkursowych galerii i publikacji w prasie czy magazynach online. Znacząco zwiększy to Twoją szansę na dostrzeżenie przez publiczność.

Bądź wytrwały

Fotografia to pasja, ale często również sposób na zarobek. Pracuj nad warsztatem. Podglądaj i analizuj galerie zwycięzców prestiżowych konkursów. Rozwijaj się artystycznie. Pomóż swoim umiejętnościom ewoluować i zatrzyj granicę amator-profesjonalista. Co roku wysyłaj zdjęcia przynajmniej do kilku konkursów foto. Eksperymentuj z kategoriami. Możliwe, że w którejś z nich będziesz się czuł znacznie lepiej niż w innych. Znajdź swoją niszę. Wyspecjalizuj się w konkretnej technice.

Zobacz nasze listy z konkursami: międzynarodowe konkursy fotograficzne oraz polskie konkursy fotograficzne.

Czytaj również:

Sprawdź:
Sprawdź również nasz przewodnik po najlepszych konkursach fotograficznych w 2020 roku! Zestawienie przygotowaliśmy w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu internetowej platformy dostarczającej najlepszych informacji o konkursach fotograficznych na świecie: Najlepsze konkursy fotograficzne 2020