Jak zrobić idealne zdjęcie
Fotografia sama w sobie nie jest szczególnym „objawieniem”. Następuje ono dopiero podczas interpretacji, czyli „czytania” fotografii. Co musi „zawierać” fotografia, aby stać się tą najlepszą spośród najlepszych? Jak zrobić idealne zdjęcie?

Na samym początku powinniśmy przemyśleć, jaki rodzaj fotografii lubimy, w jakim czujemy się najlepiej i najpewniej. Wybieramy więc i skupiamy się na jednym, konkretnym typie ujęć. Takie podejście do tematu znacznie ułatwia doprowadzenie do perfekcji naszego warsztatu. Sprawdzamy zatem, jakie rodzaje ujęć wykonujemy najczęściej i na nich się skupiamy.

Jak zachęcić odbiorcę fotografii do jej interpretacji?

Nie jest wyczynem posiadać najnowszy model aparatu i robić nim dobre – pod względem technicznym – zdjęcia. Choć wiadomo – im lepszy sprzęt, tym lepsze jakościowo będą ujęcia. Jeśli mamy dodatkowo akcesoria, np. statyw, wymienne obiektywy, lampy itp., mamy tym samym większe możliwości w aspekcie fotografowania. Jednak nie to jest najważniejsze. Trudniejszą rzeczą jest umieć uchwycić na fotografiach coś, co będzie niebanalne, ciekawe i zachęcające, by zatrzymać na nich wzrok na dłużej. Ważne są więc: przesłanie które towarzyszy zdjęciu, oraz jego historia – temu należy poświęcić trochę czasu. Do robienia dobrych zdjęć, jest potrzebna motywacja i pomysł, oraz energia i zaangażowanie. Dobrą motywacją będzie konkretny temat zdjęcia, czy termin i cel – co ma miejsce podczas organizowania konkursów fotograficznych. Stabilna ręka – to kolejny element o jakim należy pamiętać, by fotografia nie nadawała się jedynie do usunięcia. Przeczytaj również o: znaki i symbole w fotografii oraz jak przekazać w zdjęciu ukrytą treść.

Skąd czerpać inspirację do zdjęć?

Inspiracją mogą być najbliższe nam otoczenie, przyroda, muzyka, ludzie jakich spotykamy na swojej drodze, czy Internet. Możemy fotografować przedmioty, rośliny, zwierzęta, ludzi itp. z bliska. Dobrym przykładem będzie tutaj oko, czy mały owad w przybliżeniu, jednak w taki sposób by było to „niezbyt daleko i niezbyt blisko”. Jak wyżej wspomniano, nowe miejsca to nie tylko wycieczki zagraniczne, ale najbliższa nam okolica jednak taka, do której nie dotarło zbyt wiele osób a której fotografowanie pozwoli na skomponowanie niebanalnych ujęć.

Inspiracją może być również samo światło. Odgrywa ono ogromną rolę w fotografowaniu. Ciekawe fotografie powstają wczesnym rankiem, kiedy jeszcz Słońce całkiem nie wzeszło (mniej więcej godzinę po tym jak zaczęło robić się jasno), albo wieczorem, godzinę przed zachodem słońca, kiedy światło ma ciepłą barwę a nawet nocą. Zdjęcia są wtedy ciekawsze a świat wydaje się magiczny i nieoczywisty – co jest dodatkowym plusem takiego ujęcia.

Warto poszukać historii i wydarzeń w naszym życiu i otoczeniu, by potem ukazać to w sposób nieszablonowy, odkryty na nowo. Można wyszukać wydarzeń, jakie będą miały miejsce w najbliższym czasie w naszej okolicy i tam wyjść z aparatem. A potem wyłapać unikalne i ukryte chwile, zjawiska i momenty. Pamiętaj o odpowiedzialności artystycznej! – Więcej w artykule: świadomość artystyczna w fotografii.

Na co jeszcze zwrócić uwagę by zrobić dobre zdjęcie?

Jeśli fotografujemy, wskazane jest, by robić to z zapasem, aby można było potem dokonać selekcji, jednak ogólny zarys fotografii powinien być spójny – podobna technika fotografowania, podobna kolorystyka, oświetlenie, miejsce wydarzeń, perspektywa czy sposób kadrowania itp.

Należy postarać się, by naszymi zdjęciami opowiedzieć ciekawą historię. Liczy się nieszablonowy sposób pokazania naszego pomysłu, jak i względy techniczne. Naszą fotografią chcemy przecież wzbudzić zainteresowanie i przykuć uwagę na dłużej a nasze ujęcia mają ukazywać rzeczy banalne tak, by były odebrane jako nadzwyczajne.

Warto mieć na uwadze, że umieszczanie głównego elementu kadru w jego środku wcale nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ odwraca uwagę od innych, ciekawych elementów fotografii i jest zwyczajnie nudne. Zdjęcie powinno być naturalne, sztuczność i zakłamanie są odczuwalne przez odbiorcę, zatem dobrze by fotografia wyrażała ciekawe momenty i prawdziwe emocje, jeśli chcemy je umieścić.

Dobre zdjęcie w przypadku fotografowania ludzi to takie, gdzie przedstawiamy całego człowieka (pod warunkiem że nie jest to portret). Jeśli natomiast dłonie czy stopy nie mieszczą się w kadrze, można je przyciąć, jednak nie na wysokości stawów! Nie przycinamy głowy – nawet jej czubka, czy brody, bo będzie to wyglądać bardzo niekorzystnie i zniekształci kompozycję a nawet całkowicie ją zniszczy.

Kolejnym krokiem będzie przemyślenie, jak byśmy opisali nasze zdjęcie. Nie musi to być typowy opis, ale krótkie intrygujące, interesujące hasło, lub tytuł, jaki pozwoli wyczytać to, co chcemy przekazać w fotografii. Takie powiązanie ujęcia z krótko opisaną historią w postaci hasła pozwoli innym dostrzec jego walory nie tylko pod względem dokumentalnym.

Skupienie jest następnym ważnym aspektem, jeśli chcemy zamieścić w naszym portfolio naprawdę dobre ujęcia. Jeśli tylko „pstrykamy” przypadkowe ujęcie za ujęciem, istnieje małe prawdopodobieństwo, że nasze zdjęcia będą naprawdę ciekawe. Skupione myśli podczas fotografowania pomagają dostrzec w otaczającym nas świecie więcej, niż to co widzimy na co dzień. Ważne jest również dostrzeganie różnej perspektywy tego, co widzimy. Te same ujęcia z różnych punktów odniesienia będą prezentowały się zupełnie inaczej. Kiedy osiągnęliśmy już obrany cel, zdjęcie jak i jego interpretację dopasować należy odpowiednio do danej kategorii konkursowej, jeśli chcemy wziąć udział w konkursie fotograficznym.

Udział w konkursach fotograficznych może być sposobem na rozwój własnych umiejętności fotograficznych, oraz szansą na zaistnienie w świecie fotografii a także sposobem na wyrażenie siebie za pomocą uchwyconego obrazu. Często zdarza się tak, że podejmując wyzwanie a potem realizując dany temat, można zrobić zdjęcia, które jakością i przekazem bardzo pozytywnie nas zaskoczą. A to może wyzwolić nową inwencję twórczą w fotografii. Pamiętajmy! W fotografii nie jest najważniejszy tak naprawdę bardzo drogi sprzęt.To prostota i emocje są tym co liczy się w fotografii najbardziej!

Gdy podejmiemy wyzwanie i weźmiemy udział w konkursie, ale go nie wygramy, to i tak możemy uważać się za zwycięzców! Dlaczego? Ponieważ skorzystaliśmy z możliwości samodoskonalenia i szlifowania własnego potencjału fotograficznego. A to jest o wiele cenniejsze od zdobytych nagród.

Czytaj również:

Sprawdź:
Sprawdź również nasz przewodnik po najlepszych konkursach fotograficznych w 2020 roku! Zestawienie przygotowaliśmy w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu internetowej platformy dostarczającej najlepszych informacji o konkursach fotograficznych na świecie: Najlepsze konkursy fotograficzne 2020