TOP 10 konkursów fotograficznych w 2024 roku

Dzielenie się swoja pracą ze światem to ważna część procesu artystycznego. Jeżeli rozważasz wysłanie swoich zdjęć na konkurs fotograficzny, ale nie jesteś zdecydowany, który konkurs jest dla Ciebie odpowiedni to mamy coś dla Ciebie!

Przygotowaliśmy ten przewodnik po najlepszych konkursach fotograficznych na rok 2024 w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu internetowej platformy dostarczającej najlepszych informacji o konkursach fotograficznych na świecie.

Udział w międzynarodowych, prestiżowych konkursach fotograficznych pozwoli Ci zdobywać uznanie i wyróżnienia, prestiż i możliwości, a także nagrody pieniężne i rzeczowe. Zgłoś się już dzisiaj i zwiększ swoje szanse na sukces w branży fotograficznej i artystycznej!

Lista najlepszych konkursów fotograficznych w 2024 roku!

Poniżej znajdziesz najlepsze i najbardziej prestiżowe konkursy fotograficzne i nagrody:

1. Sony World Photography Awards (SWPA) 2024


Termin zgłoszenia: 12 styczeń 2024 (Professional) / 5 styczeń 2024 (Open)
Nagrody: sprzęt fotograficzny firmy Sony, 60 000$ do podziału wśród zwycięzców, z nagrodą główną 25 000$, międzynarodowa wystawa i ekspozycja prac zwycięskich fotografów i inne.
Wpisowe: brak opłaty
Strona konkursu: https://www.worldphoto.org/

Sony World Photography Awards to jeden z najbardziej cenionych konkursów fotograficznych na świecie. Wysoka nagroda pieniężna, nagrody rzeczowe, kategorie dla profesjonalistów, amatorów, studentów i młodych fotografów, a także brak opłaty za uczestnictwo czynią go także jednym z najpopularniejszych. Konkurencja jest tutaj ogromna, a zdobycie wyróżnienia pomaga w osiąganiu dalszych sukcesów oraz rozgłosu w artystycznym świecie.

2. Fine Art Photography Awards (FAPA) 2024


Termin zgłoszenia: 11 luty 2024
Nagrody: 5000$ do podziału wśród zwycięzców, międzynarodowa ekspozycja prac zwycięskich fotografów, tytuły Professional Fine Art Photographer of the Year 2024 i Amateur Fine Art Photographer of the Year 2024 i inne.
Wpisowe: Profesjonaliści: Single 25$, Series 30$ / Amatorzy: Single 20$, Series 25$
Strona konkursu: https://fineartphotoawards.com/

Fine Art Photography Awards to pierwszy międzynarodowy konkurs poświęcony w całości fotografii artystycznej. Jego premiera miała miejsce w roku 2014, a konkurs od razu zaskarbił sobie duże uznanie wśród społeczności fotografów i miłośników sztuki.

W ósmej edycji prace można zgłaszać do 20 zróżnicowanych kategorii, w tym kategorii open, a międzynarodowe jury zwraca uwagę przede wszystkim na artystyczne ujęcie tematów. Każda osoba tworząca fotografie o artystycznym zacięciu powinna spróbować swoich sił w tym konkursie.

3. National Geographic Photography Competitions 2024


Termin zgłoszenia: kilkanaście różnych konkursów w ciągu roku
Nagrody: wycieczki fotograficzne, sprzęt fotograficzny i turystyczny, międzynarodowa ekspozycja prac, wystawy fotograficzne, publikacje w magazynach.
Wpisowe: mogą się różnić w zależności od konkursu
Strona konkursu: https://www.nationalgeographic.co.uk/competitions

Jedne z najbardziej popularnych konkursów na świecie o długiej historii i ugruntowanej renomie. Jeżeli wykonujesz zdjęcia przyrodnicze, podróżnicze lub krajobrazowe National Geographic na pewno ma coś dla Ciebie. Prestiżowe, konkursy fotograficzne prowadzone przez ten najpopularniejszy magazyn podróżniczy powracają jak co roku otwarte na nowe zgłoszenia. Najbardziej znane to Travel Photographer of the Year i Nature Photographer of the Year.

4. Monochrome Photography Awards 2024


Termin zgłoszenia: 17 listopad 2024
Nagrody: 3000$ do podziału wśród zwycięzców, publikacja w książce, międzynarodowa ekspozycja prac zwycięskich fotografów, tytuły Monochrome Photographer of the Year 2024 i Monochrome Discovery of the Year 2024, certyfikaty, odznaczenia i inne.
Wpisowe: Profesjonalista: 27$ / Amator: 22$ (opłaty niższe o 5$ przed upływem terminu)
Strona konkursu: https://monoawards.com/

Najważniejszy konkurs fotograficzny w świecie fotografii czarno – białej. Od 2014 roku przyciąga do uczestnictwa rzesze fotografów, a galerie zwycięzców są chętnie publikowane przez międzynarodowe magazyny i portale. Ze względu na podział na profesjonalistów i amatorów to również najlepsze miejsce do pokazania się dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią czarno-białą. Corocznie publikowana jest też książka z najlepszymi zdjęciami z konkursu.

5. Monovisions Photography Awards 2024


Termin zgłoszenia: 19 maj 2024
Nagrody: 5000 dolarów do podziału. Zwycięzcy wszystkich kategorii otrzymają wyróżnienia i certyfikaty MonoVisions Photography Awards.
Wpisowe: Pojedyncze 30$, Seria 25$
Strona konkursu:https://monovisionsawards.com/

Celem konkursu jest odkrycie najlepszych fotografów monochromatycznych z całego świata. Udział i zwycięstwo w konkursie zapewni Tobie prestiż oraz atrakcyjną nagrodę finansową. Do podziału jest pięć tysięcy dolarów! Zdjęcia możesz zgłosić w dwóch kategoriach: Czarno-białe Zdjęcie Roku 2024 i Czarno-biała Seria Roku 2024. Zgłaszając swój udział w pierwszym terminie czyli do 21 stycznia 2024 roku wpisowe wynosi jedynie 25$ dla serii i 20$ dla zdjęcia pojedynczego.

6. ND Awards – Neutral Density Photography Awards 2024


Termin zgłoszenia: 22 wrzesień 2024
Nagrody: 10 000$ do podziału wśród zwycięzców, międzynarodowa ekspozycja prac zwycięskich fotografów, tytuły ND Photographer of the Year 2024 i ND Discovery of the Year 2024, publikacja w ND Magazine i inne.
Wpisowe: Profesjonaliści: Single 29$, Series 34$ / Amatorzy: Single 24$, Series 29$
Strona konkursu: https://ndawards.net/

Jeden z naszych ulubionych konkursów fotograficznych, nagradzający zdjęcia w bardzo szerokim przekroju kategorii podzielonych na sekcje dla profesjonalistów i amatorów. To prawdopodobnie jeden z najlepszych konkursów w których można zacząć swoją przygodę ze startami. Nagrody pieniężne są przyznawane nie tylko dla Grand Prix, ale także dla wygranych w poszczególnych sekcjach. Zwycięzcy zyskują prestiż, uznanie i rozgłos. Konkurs prowadzony przez ND Magazine – portal promujący fotografów od 2008 roku.

7. Nikon International Small World Photo Contest 2024


Termin zgłoszenia: 30-ty kwiecień 2024
Nagrody: Nagrody pieniężne dla pierwszych 20 miejsc a także Honorable Mentions (od 3000$ do 100$).
Wpisowe: brak opłaty
Strona konkursu: https://www.nikonsmallworld.com/

Najważniejszy konkurs fotograficzny prezentujący piękno i złożoność mikroświata. Otwarty dla każdego kto łączy fotografię z nauką i fotografuje za pomocą mikroskopu świetlnego. Konkurs ma ugruntowana pozycję, prowadzony jest od 1975 i każdego roku dostarcza porcję niesamowitych zdjęć mikroświata. Nawet jeśli nie weźmiesz udziału koniecznie sprawdź ich stronę i zwycięzców – warto to zobaczyć!

8. Istanbul Photography Awards 2024


Termin zgłoszenia: 17 luty 2024
Nagrody: Zdobywca I nagrody Single News zostanie otrzyma tytuł „Zdjęcie Roku”, oraz łącznie 6.000 USD. Przyznane będą również inne nagrody pieniężne i rzeczowe. Zwycięskie prace wezmą udział w wystawie pokonkursowej.
Wpisowe: brak opłaty
Strona konkursu: https://istanbulphotoawards.com/

Istanbul Photo Awards to międzynarodowy konkurs fotografii prasowej organizowany przez agencję Anadolu. Konkurs ma na celu promocję fotografii prasowej i oferuje perspektywę kształtowaną przez wyjątkową pozycję regionu w centrum różnorodnych kultur.

9. Chromatic Photography Awards 2024


Termin zgłoszenia: 27 październik 2024
Nagrody: 3000$ do podziału wśród zwycięzców, publikacja w książce, międzynarodowa ekspozycja prac zwycięskich fotografów, tytuły Chromatic Photographer of the Year 2024 i Chromatic Discovery of the Year 2024, certyfikaty, odznaczenia i inne.
Wpisowe: Profesjonaliści: 25$ / Amatorzy: 20$ (opłaty niższe o 5$ przed upływem terminu)
Strona konkursu: https://chromaticawards.com/

Specjalistyczny konkurs na międzynarodowej mapie nagród fotograficznych (w 2024 odbywa się ósma edycja). Konkurs dedykowany jest wyłącznie fotografii kolorowej, wyposażony jest w 20 różnorodnych kategorii, w których przyznawane są miejsca 1-3 oraz Honorable Mentions. Co roku publikowana jest też książka z najlepszymi nagrodzonymi pracami. Otwarty zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów, jeżeli więc nie specjalizujesz się wyłącznie w fotografii czarno-białej, warto spróbować tu swoich sił!

10. iPhone Photography Awards 2024


Termin zgłoszenia: 31 marzec 2024
Nagrody: Sztabki złota i platyny.
Wpisowe: 1 zdjęcie: $5.50, 3 zdjęcia: $12.50, 5 zdjęć: $18.50, 10 zdjęć: $37.50.
Strona konkursu: https://www.ippawards.com/

Jeżeli szukasz konkursu fotografii mobilnej, nie mogłeś trafić lepiej – to najważniejszy konkurs dla fotografów, którzy robią zdjęcia smartfonami. Zasady są bardzo proste – wystarczy zdjęcie zrobione iPhonem lub iPadem. Opłata startowa jest niska, każdy może dołączyć i poszukać swojej szansy na wygraną.