Międzynarodowe Biennale Fotografii Ulicznej „Moment”

Międzynarodowe Biennale Fotografii Ulicznej „Moment” – do 18 września 2019


Zgłoszenia do 18 września 2019. Międzynarodowe Biennale Fotografii Ulicznej „Moment”, którego organizatorem jest Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie, to próba konkursowego podsumowania bardzo interesującego zjawiska, jakim jest fotografia uliczna (z ang. street photo). Gatunek ten czerpie ze sztuki fotoreportażu. Zwykle są to pojedyncze, niezwiązane ze sobą ujęcia. Ulotne kadry ukazujące chwile, nawiązujące wprost do idei decydującego momentu Henri Cartier-Bressona, jednego z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku.

Cartier-Bresson był mistrzem naciskania spustu migawki dokładnie wtedy, gdy przed jego oczami pojawiał się obraz idealny. Potrafił przewidzieć wydarzenie, które odpowiednio skomponowane w wizjerze aparatu, stworzy wyśmienity kadr pełen ukrytych znaczeń. Fotograf ten znalazł wielu ciekawych naśladowców na całym świecie.

Fotografie uliczne są dziełami, które z przyjemnością można podziwiać w galerii sztuki, obok portretu, fotografii krajobrazowej czy kreacyjnej. Zabawa kształtem, kolorem, kompozycją, podszyta wieloma ukrytymi znaczeniami, anegdotami sprawia, że fotografujący w nurcie street photo to otwarci na świat, wrażliwi artyści-obserwatorzy.

Zafascynowani fotografią uliczną postanowiliśmy stworzyć konkurs, który pozwoli nam poznać ten niebanalny gatunek. Już w maju ruszy nabór w 1. edycji Międzynarodowego Biennale Fotografii Ulicznej „Moment”. Liczymy na spore zainteresowanie konkursem… Łączna pula nagród to 13 000 zł.

Każdy z uczestników może zgłosić maksymalnie 5 fotografii konkursowych. W konkursie można przesyłać zdjęcia wykonane w nurcie fotografii ulicznej (ang. street photography). Czy przesłana fotografia jest zgodna z tematem zdecyduje powołane Jury.

Nagrody:

W konkursie przewidziane są nagrody pieniężne:
1 nagroda – 6000 zł
2 nagroda – 4000 zł
3 nagroda – 3000 zł

Najlepsze fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

Strona konkursu fotograficznego: http://www.momentbiennale.czestochowa.pl/