Mistrzostwa Fotograficzne Olsztyn

XV Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne Olsztyn – do 30 wrzesnia 2019


Zgloszenia do 30 wrzesnia 2019.

Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne to coroczny, organizowany od 2004 roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, ogólnopolski konkurs skierowany do wszystkich zainteresowanych fotografią. Tematyka konkursu obejmuje kategorie: człowiek (portret, reportaż, akt, ludzie), przyroda (pejzaż, fauna, flora) oraz architektura. W każdej z kategorii jury przyznaje nagrody i unikatowe, ręcznie wykonane statuetki: I miejsce – Złote Szkło, II miejsce – Srebrne Szkło, III miejsce – Brązowe Szkło. Przyznawane jest również Grand Prix – nagroda im. Ryszarda Czerwińskiego fundowana przez Prezydenta Miasta Olsztyna.

Nagrodzone i wyróżnione prace prezentowane są co roku podczas uroczystej gali finałowej połączonej z wystawą pokonkursową w Galerii Amfilada MOK w Olsztynie. Opublikowane zostają również na łamach patronów prasowych oraz w mediach drukowanych i internetowych branży fotograficznej. Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne w ciągu jedenastu lat na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń fotograficznych w Polsce. Każda edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, głównie dzięki znakomitej obsadzie jurorskiej (Krzysztof Gierałtowski, Wojtek Wieteska, Jacek Poremba, Tomek Sikora, Ryszard Czerwiński, Izabela Jaroszewska, Marek Marcinkowski, Igor Omulecki, Katarzyna Sagatowska, Paweł Staszak, Kaja Werbanowska, Mieczysław Wieliczko) i wysokiemu poziomowi artystycznemu.

Konkurs organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie przez wszystkie lata zgromadził ponad osiem i pół tysiąca prac tysiąca ośmiuset autorów z Polski, jak i zagranicy (m.in. Niemiec, Francji, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii, Australii i USA), promując tym samym polską kulturę oraz województwo warmińsko-mazurskie, jako region niezwykle przyjazny inicjatywom młodych artystów, a także osób wrażliwych na piękno przyrody i jej dobro. Ze względu na rosnący z roku na rok prestiż Mistrzostw i zwiększającą się wartość nagród budzą coraz większe zainteresowanie zarówno fotografów amatorów, jak i profesjonalistów, co pozwoliło pozyskać wielu niezwykle wartościowych przyjaciół konkursu (np.: Prezydent Miasta Olsztyna, Fotopolis, Gazeta Olsztyńska, miesięcznik Foto) oraz grono fotografów, które swoimi nazwiskami sygnuje prace mistrzowskie, zasiadając w jury konkursu.

Marka, jaką niewątpliwie są Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne, stała się rozpoznawalna w świecie fotografii i na stałe wpisała się do branżowego kalendarza imprez obowiązkowych. Mimo ciągłego rozwoju i modernizacji formuły oraz stale rosnącego poziomu nadsyłanych prac, idea OMF pozostała niezmienna. Bazuje na popularyzacji idei fotografowania artystycznego, kontemplacji codzienności i uwrażliwianiu na estetykę otaczającego świata. Za pomocą Otwartych Mistrzostw Fotograficznych Organizator Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie składa ukłon osobom czułym na harmonię i kompozycję, a więc najstarsze prawidła estetycznego świata sztuk wizualnych, pomagając im w promocji swojej twórczości i doceniając włożone w powstanie fotografii starania, tym samym promując Polskę jako w Europie jako państwo o kulturze sprzyjającej fotografowaniu przyrody w jej najpiękniejszej, bo nienaruszonej formie.

Nagrody:

Grand Prix im. Ryszarda Czerwińskiego – nagroda Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza:
– Lustrzanka cyfrowa Nikon D5600 + AF-P DX NIKKOR 18–55 VR
– Lampa fotograficzna METZ 44 AF-2
– Torba fotograficzna
– Karta pamięci 16GB

Strona konkursu fotograficznego: https://omf.mok.olsztyn.pl/o-omf/