Baczyński bez filtra

„Baczyński bez filtra” do 31 grudnia 2021


Zgłoszenia do 31 grudnia 2021. Każde pokolenie ma artystów, którzy wyrażają jego głos. 80 lat temu doświadczenia swoich rówieśników wyrażał Krzysztof Kamil Baczyński. Dziś, po latach, chcemy odkryć jego twórczość na nowo i zapytać, czy mówi o uniwersalnym doświadczeniu każdego młodego człowieka.

Krzysztof Kamil Baczyński – patron szkół, powstaniec i postać z pomników. Odległa od naszego codziennego życia i problemów. Ale czy na pewno? A może za wizerunkiem ze szkolnych podręczników kryje się zwykły młody chłopak? Wrażliwy człowiek, borykający się w wchodzeniem w dorosłość? Ktoś, kto nie lubi szkoły, boi się przemijania, zakochuje się, lubi wygłupiać, a książki woli czytać dla siebie, a nie na zaliczenie klasówki? Choć między nami a nim, minęła cała epoka, to wcale tak wiele się nie zmieniło. To, co było dla niego ważne, o czym myślał i czego się obawiał, może mieć znaczenie tak samo dzisiaj. Pokolenie Baczyńskiego musiało dorastać w dziwnych czasach. Czasach niepewnej przyszłości, wielkich podziałów politycznych i samotności. Niepokojów, których finałem była II wojna światowa. Dziś wielu młodych ludzi również martwi się o przyszłość. Mają wrażenie, że ich młodość jest zabierana przez pandemię, obawiają się zmian klimatycznych, czują, że przyszło im dorastać w “niespokojnej” epoce. Często nie mogą odnaleźć się w społecznych konfliktach, nieraz czują się niewysłuchani albo lekceważeni. Ale przecież to pokolenie, podobnie jak Pokolenie Kolumbów chce mówić własnym głosem. Temu służy nasz konkurs – wyrażeniu siebie.

Konkurs jest skierowany do młodzieży szkolnej.

Przyjmujemy prace uczestników z całej Polski w dwóch kategoriach:

– szkoły podstawowe (klasy VII-VIII)
– szkoły ponadpodstawowe.

Czekamy na samodzielnie wykonane fotografie w dowolnej technice do wybranego utworu poety.

Nagrody:

Dla zwycięzców i laureatów konkursu przewidujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe (dwie kategorie wiekowe: klasy VII-VIII oraz szkoła średnia):

I miejsce – profesjonalna lustrzanka i voucher na kurs fotografii profesjonalnej,

II miejsce – dron (do wartości ok. 2000 zł),

III miejsce – bon na książki w wysokości 500 zł.

Wyróżnienie – do 2 osób w każdej kategorii – bon na książki w wysokości 100 zł.

Strona konkursu fotograficznego: https://baczynskibezfiltra.pl/