W dobie fotografii cyfrowej i szybkiego rozwoju technologicznego należy zwrócić szczególną uwagę na posiadaną wiedzę. To ona pozwoli Tobie szybko i sprawnie poruszać się w gąszczu coraz większych możliwości. Dzięki inwestycji w wiedzę zmiana sprzętu fotograficznego będzie tylko formalnością wymagającą poznania jego funkcji i praktycznych możliwości. Postaramy się pokazać drogę, którą powinien przejść każdy fotograf by jego zdjęcia już na pierwszy rzut oka pokazywały kunszt ich autora. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące wiedzy pozwalającej wygrać konkursy fotograficzne napisz do nas wiadomość. Możesz również skorzystać z Fotograficzne FAQ. Znajdziesz tam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Jak zostać profesjonalnym fotografem?
Dziś w artykule skupimy się wyłącznie na podstawowych hasłach związanych z fotografią. Poznanie ich pozwoli lepiej zrozumieć działanie sprzętu fotografującego. Natomiast jeżeli jesteś osobą, która pierwsze kroki w fotografii ma już za sobą zachęcamy do szukania wiedzy i inspiracji w księgarniach i bibliotekach. Jest tam wiele świetnych pozycji poruszających tematykę technik fotograficznych, cyfrowej obróbki obrazu, organizowania planu zdjęciowego ale również antropologii obrazu, znaczenia obrazu w społeczeństwie czy samej estetyki zdjęcia. Każda taka pozycja będzie źródłem przeogromnie wartościowej wiedzy. Zazwyczaj nie dostępnej z poziomu przeglądarki internetowej. Często ta wiedza podana jest w trudnym naukowym języku ale jego zrozumienie i praktyczne wykorzystanie wyniesie Twoje umiejętności fotograficzne na najwyższy poziom.
Fotografia jak zacząć? Podstawowa wiedza.
Fotografia jak każda inna dziedzina sztuki posiada szereg kluczowych składników. Najprościej to zrozumieć dzieląc sobie wszystko co skupia się wokół fotografii na dwie części. Pierwszą czyli część praktyczną i drugą część teoretyczną. Praktyka to wszystko to co wiąże się z bezpośrednią obsługą sprzętu fotograficznego i praktycznego wykorzystania wiedzy teoretycznej. Teoria natomiast opisuje procesy fotograficzne, pozwala zrozumieć złożoności wpływające na odbiór i przekaz obrazu. Zarówno jedna i druga część w fotografii profesjonalnej nie może funkcjonować bez siebie. Uzupełniają się i dopiero umiejętne ich połączenie świadczy o kunszcie autora zdjęcia.
Historia sztuki w kontekście fotografii.
Zaczynasz traktować fotografię poważnie i wiążesz z nią swoją przyszłość? Wróć do podstaw! Zrozumienie i wyrobienie w sobie dobrych nawyków możliwe jest wyłącznie poprzez przejście pełnej ścieżki edukacyjnej. Zacznij od poznania zasad i teorii w sztuce obowiązujących jeszcze przed pojawieniem fotografii. Fotografia sama w sobie jest tym czym płótno dla malarza. Formą wyrażenia samego siebie, próbą przekazania pewnej zamkniętej chwili, wiedzy, emocji w jasnej dla odbiorcy treści. Tak samo jak w przypadku malarstwa zdobyta wiedza w połączeniu z wyuczoną techniką przynosi największe sukcesy.
Gdzie znaleźć wiedzę kształtującą najlepszych fotografów? W historii sztuki! Korzystaj z wiedzy zgromadzonej przez stulecia! Nie zamykaj się wyłącznie na malarzy. Poznaj historię oraz zasady obowiązujące w rzeźbie i architekturze. Wpływie epok na sztukę i poszczególnych artystów. Wielkim odkryciem dla Ciebie będzie jak pomimo upływu czasu niewiele się zmieniło w postrzeganiu i tworzeniu dzieł sztuki. Może się okazać, że to z czym możesz mieć największy problem zostało już dawno w prosty sposób dokładnie opisane i wytłumaczone. Dla przykładu podam tylko zasady złotego podziału tak zwanych “boskich proporcji”. Stosowano go już w starożytności a od XX wieku wielu artystów i architektów wykorzystywało go jako główną oś tworzonych przez siebie dzieł.
Jak od razu fotografować dobrze?
Praca, którą powinieneś wykonać samodzielnie studiując sztukę jest spora ale już dziś możesz poznać kilka zasad, które od razu pomogą Tobie fotografować dobrze. Fotografia cyfrowa pozwala po wykonaniu zdjęcia dość mocno je wyedytować podczas postprodukcji. Daje to spore możliwości ale również niesie ze sobą pewne zagrożenia. Wielu fotografów nie przykłada wystarczającej uwagi do ustawienia aparatu polegając wyłącznie na możliwościach cyfrowej obróbki. Takie podejście jest skrajnie nieprofesjonalne i niesie ze sobą wiele zagrożeń. Poznaj kilka zasad dobrej fotografii:
- Ekspozycja – to nic innego jak ilość światła padającego na materiał światłoczuły. Robiąc zdjęcie zwróć szczególną uwagę na jej prawidłowe ustawienia. Ekspozycję ustala się poprzez odpowiednie dobranie wartości przysłony, czasu naświetlania i czułości. Do oceny prawidłowego ustawienia tych parametrów oprócz wizualnej obserwacji już wykonanej fotografii możemy i nawet powinniśmy sprawdzić widok zdjęcia na histogramie. Jest to wbudowana funkcja większości nowych aparatów pozwalająca spojrzeć na zdjęcie bardziej od technicznej strony. Dzięki graficznej prezentacji szybko ocenimy czy prezentowane na wykresie wartości wskazują na zdjęcie niedoświetlone czy wręcz przeciwnie i fotografia jest prześwietlona. Jeżeli elementy na wykresie będą przechylały się do lewej krawędzi ekranu oznaczać to będzie zdjęcie niedoświetlone. Elementy skupione wokół prawej krawędzi zdjęcie prześwietlone. Żeby w pełni zrozumieć działanie histogramu najlepiej jest wykonać kilka zdjęć miejsc nasłonecznionych i zacienionych przy tych samych ustawieniach aparatu. Porównując je spostrzeżesz zależności wynikające z wybranych ustawień aparatu. Możesz powtórzyć to ćwiczenie kilkukrotnie zmieniając poszczególne ustawienia aparatu. W teorii najlepiej naświetlone zdjęcie będzie prezentowane przez idealną elipsę skupioną w środku wykresu. Natomiast pamiętaj, że to tylko teoria i często w praktyce efekt, który będziesz chciał uzyskać na zdjęciu wymagać będzie od Ciebie nagięcia tych zasad.
- Balans bieli – to kolejny bardzo ważny parametr często pomijany przez początkujących fotografów. Funkcja ta jest dostępna wyłącznie w cyfrowym zapisie obrazu. Pozwala ona nam zgodnie z naszym wyobrażeniem o zdjęciu kształtować jego kolor. Czym w rzeczywistości jest balans bieli? To nic innego jak temperatura barwna określająca czy światło jest ciepłe czy zimne. Mierzone jest ono w stopniach Kelvina. Im niższa ich wartość tym światło jest cieplejsze, im wyższa zimniejsze. W fotografii analogowej jednym z problemów było uzyskanie naturalnie wyglądającej fotografii np. w zdjęciu ze sztucznym oświetleniem. Teraz ten problem został wyeliminowany. Dzięki automatycznej lub manualnej korekcji temperatury zdjęcie będzie odzwierciedlało scenę dokładnie tak jak widzimy ją gołym okiem. Automatyczny balans bieli często może prowadzić do zabawnej sytuacji kiedy to aparat wykonuje działanie zupełnie odwrotne od zamierzeń fotografa. Dzieje się tak w przypadku gdy wykonujemy zdjęcie podczas zachodu słońca. Aparat będzie automatycznie starał się korygować naturalną temperaturę dążąc do neutralnej barwy światła. Natomiast w większości przypadków algorytm aparatu zadziała poprawnie i to co w rzeczywistości jest na zdjęciu białe takie zostanie. Większość aparatów posiada funkcję zmiany wgranych profili balansu bieli. Mamy ustawienia zdjęć dla światła dziennego, żarowego czy błyskowego ale również możliwość tworzenia własnych ustawień na bazie własnych wzorców. Wystarczy w scenie wybrać biały element, który po sfotografowaniu zostanie określony jako wzorzec dla balansu bieli.
- Ziarno, szum na zdjęciach – w przypadku fotografii cyfrowej również mamy do czynienia z efektem ziarna znanym już w fotografii analogowej. Jego pochodzenie jest odrobinę inne ale sam efekt bardzo podobny. Zazwyczaj dążymy do wyeliminowania tego efektu choć zdarzają się artyści dla, których jest to element niezbędny do ich artystycznego wyrazu. Z naszej perspektywy ważne jest by wiedzieć, skąd się szum bierze i w jaki sposób można go kontrolować. Źródłem efektu ziarna na fotografii jest czujnik aparatu. Im bardziej zwiększamy ISO tym ziarno jest wyraźniejsze. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na ilość ziarna to długi czas naświetlania, wyższy poziom kompresji jpeg, mała liczba megapikseli oraz duże jednolite powierzchnie.
Wymieniliśmy jedynie trzy podstawowe elementy, które pomogą w zrozumieniu zasad dobrej fotografii. Oczywiście jest ich znacznie więcej. Zachęcamy do zgłębiania tajników fotografii dzięki czemu Twój warsztat będzie bogatszy a zdjęcia z sesji coraz lepsze.
Czytaj również:
Sprawdź:
Sprawdź również nasz przewodnik po najlepszych konkursach fotograficznych w 2020 roku! Zestawienie przygotowaliśmy w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu internetowej platformy dostarczającej najlepszych informacji o konkursach fotograficznych na świecie: Najlepsze konkursy fotograficzne 2020