Jak pokazać historię jednym zdjęciem
Czy fotografią można pokazać historię? W jaki sposób za pomocą obrazów uzewnętrznić to, czego nie jesteśmy w stanie wyrazić za pomocą słów? Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie, że fotografia nie polega jedynie na patrzeniu, ale na odczuwaniu. Zapoznaj się również z artykułami: znaki i symbole w fotografii oraz jak przekazać ukrytą treść w fotografii.

Jak opowiadać historię aparatem?

Na pewno każdy fotograf chciałby, aby jego fotografie wygrywały konkursy fotograficzne, skłaniały do refleksji i przemyśleń. Chodzi o to, by potrafić wczuć się w to, co fotografujemy. Jeśli fotograf nie posiada takiej umiejętności, nigdy nie uda mu się poprzez fotografię poruszyć widza a ten patrząc na tę fotografię nie poczuje absolutnie nic. Dobra fotografia, to ta udana. A udana jest wtedy, gdy wynika z głębszych przemyśleń i refleksji oraz aktywnego stanu ducha. Jest prawdziwa i autentyczna. Fotografia jaką warto przedstawiać widzowi powinna cechować się z jednej strony prostotą kompozycji z drugiej zaś posiadać wieloznaczność treści w niej zawartych.

Gdzie szukać inspiracji?

Inspiracją może być natura i cały otaczający nas świat. Warto wypełnić go kontrastami w naszych fotografiach. Należy poszukiwać historii w rzeczywistości jaka nas otacza. Czasem należy wrócić w dane miejsce raz jeszcze, by odkryć jego potencjał dla późniejszego tworzenia fotografii i kreowania na niej świata, jaki chcemy, by zobaczył widz. Gdy uda nam się stworzyć fotografię wieloznaczną, pobudzającą wyobraźnię i zachęcającą do indywidualnych interpretacji, będzie to dla nas niewątpliwy sukces. Czasem zanim naciśniemy na spust, warto zastanowić się w jaki sposób można zrobić bardziej interesujący kadr, bardziej oryginalny. Tutaj często ma miejsce pozycja z jakiej fotografujemy, czasem zamiast fotografować z pozycji klasycznej, warto spróbować zrobić to z różnych perspektyw – od dołu, z góry, pod kątem itp. Może się okazać, że zdjęcie wygląda zupełnie inaczej i o wiele ciekawiej, niż byś tego oczekiwał a historia przez Ciebie pisana za pomocą aparatu stanie się wyjątkowa i magiczna.

Jak nadać głębię i wyjątkowość swoim zdjęciom?

Często to zdjęcia na pozór proste są tymi, które mają w sobie „to coś”, co nadaje zdjęciu wyjątkowości. Czasem potrzeba znaleźć się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie, by zrobić kadr idealny, który nie wymaga ogromnych nakładów pracy nad obróbką by zdjęcie było magiczne. Nawet jeśli będzie to historia jednego kadru, to i tak praca jaką włożymy w całe przedsięwzięcie, będzie tego warta. Możemy spróbować zastosować trzy plany – główny, najbardziej nam zbliżony na fotografii, np. gałęzie drzew zza których fotografujemy okolicę, kolejny środkowy trochę bardziej oddalony i najbardziej oddalony, trzeci plan, na którym widzimy tło i to co najbardziej wysunięte. To dodaje naszej historii pisanej aparatem, wyjątkowości.

Aby zachować na fotografii tylko to, co najistotniejsze, starajmy się nie fotografować całego tła z elementami, które będą odciągały naszą uwagę od głównego motywu. Wszak zależy nam na tym, by fotografia przedstawiała tylko to, co chcemy przekazać odbiorcy. Ważne w fotografii jest to co pokazujemy, ale równie ważne to, czego nie pokażemy. Wszystko co przedstawiamy na fotografii powinno być zrównoważone. Bo jaka powinna być dobra kompozycja? Taka, na którą patrzy się z przyjemnością.

Jak pokazać własne zdanie fotografią?

To od Ciebie zależy w jaki sposób wykreujesz rzeczywistość widzianą na fotografii (świadomość artystyczna w fotografii). Sposób patrzenia ma ogromne znaczenie, bo to co widzisz jako fotograf, potem będzie miało odzwierciedlenie w tym, co zobaczy widz. Perspektywa z której fotografujemy jest obrazem tego, jak jako fotografujący postrzegamy rzeczywistość. Zadaniem wymagającym wysiłku jest pokazać poprzez fotografię to, jak odczuwamy, co widzimy i co chcemy by zobaczyła i poczuła osoba, której ją pokażemy. Zapewne każdy fotograf zadaje sobie pytanie – w jaki sposób mogę przekazać na fotografii, co czułem, kiedy fotografowałem?

Światło.

Ten element jest bardzo istotny, w zależności od tego, co chcemy uzyskać. największy wpływ na wymowę zdjęcia i na to jak jest potem postrzegane. W zależności od tego, co chcemy pokazać, w jaki sposób wyrazić własne zdanie, obiekty widziane na fotografii mogą się wydawać bardziej ostre albo bardziej delikatne, wyraźniejsze i błyszczące lub bardziej rozmyte i bardziej miękkie. Tutaj ważne jest by obserwować oświetlenie obiektów jakie są przez nas fotografowane. Musisz szybko nauczyć się w jaki sposób światło wpływa na efekty Twojej pracy, aby móc ustawiać je samodzielnie lub wykorzystać je w naturalny sposób.

Kompozycja.

Często nie uświadamiamy sobie jak ważna jest kompozycja w fotografii. Aby zdjęcie posiadało poprawny balans i aby panował na nim porządek, dobrze jest kierować się zasadą trójpodziału, czyli podzielić je na 3 części – w pionie i poziomie (powstanie 9 równych części) i na liniach przecięcia umieszczać najważniejsze elementy. To tylko jedna z zasad dobrej kompozycji, jednak bardzo istotna z punktu widzenia osoby, która chce by jego fotografie były po prostu dobre.

Swoje zdanie pokazujemy w fotografii wówczas, gdy jesteśmy w stanie przekazać odbiorcy to, co sami czuliśmy fotografując. Wcześniej wspomniana kompozycja to narzędzie, które umiejętnie i świadomie wykorzystane, skutecznie kreuje nastrój odbiorcy. Warto więc znać choć podstawy kompozycji, dla późniejszych realizacji własnych celów. Dziś kompozycja to narzędzie dzięki któremu fotograf jest w stanie przekazać swoje zdanie w fotografii i to co czuł i jakie emocje mu towarzyszyły podczas fotografowania a kreowane miejscem czy sytuacją przez niego obserwowaną. Jeśli chcemy, by nasze zdjęcia widz czytał i odbierał je tak, jak my sami, kiedy je robiliśmy, zdjęcie musi być harmonijne, czyli zgodne z zasadami kompozycji z którymi warto się zapoznać.

Perspektywa.

Swoje zdanie wyrazić można za pomocą perspektywy. I tak, osoba fotografowana z góry wydawać się będzie silna i ważna, natomiast ta fotografowana z dołu niestety straci autorytet w oczach odbiorcy. Perspektywa pozwala nieść zdjęciu określoną treść, czyli to co chcemy wyrazić.

Czasem jednak można i warto odejść od kanonów i utartych ścieżek, by skomponować zdjęcie tak jak my tego chcemy. Jeśli czujemy, że lepiej wyrazimy swoje zdanie, jeśli fotografowany obiekt znajdzie się w centralnym, lub mocnym punkcie, nie bójmy się tak zrobić. Powinno być to jednak zaaranżowane pod wpływem emocji, w związku z daną sytuacją. Nie zawsze zasada trójpodziału będzie tą właściwą, jeśli w grę wchodzą emocje i uczucia i to co chcemy fotografią wyrazić. Warto świadomie eksperymentować. Wszak fotografia to wolność ekspresji!

Czytaj również:

Sprawdź:
Sprawdź również nasz przewodnik po najlepszych konkursach fotograficznych w 2020 roku! Zestawienie przygotowaliśmy w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu internetowej platformy dostarczającej najlepszych informacji o konkursach fotograficznych na świecie: Najlepsze konkursy fotograficzne 2020