Pejzaż Polski

Pejzaż Polski do 18 października 2021


Zgłoszenia do 18 października 2021. Kętrzyńskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich profesjonalnych fotografów jak i amatorów do udziału w 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Pejzaż Polski”. Do wygrania nagrody pieniężne i rzeczowe oraz wyróżnienia specjalne w tym m.in. Nagroda Specjalna od Pawła Uchorczaka, czyli udział w jego warsztatach fotograficznych.

Pejzaż Polski – to ogólnopolski konkurs fotograficzny, który cieszy się dobrą renomą od 20 lat. Co roku uczestniczy w nim spora ilość fotografów z całej Polski, są to zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Malownicze krajobrazy oraz fotografia to idealne połączenie by poznać Polskę od strony charakteru i ducha tworzących ją ziem. Za pomocą fotografii można także opowiedzieć wiele historii, w tym historię Niepodległej Polski. Samo odzyskanie niepodległości jest jednym z najczęściej wymienianym przez Polaków wydarzeń z przeszłości, stanowiących powód do dumy. Dlatego celebrując kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości warto pochylić się właśnie nad fotografią. To ona doskonale uwiecznia to co najpiękniejsze i najcenniejsze zachowując ślad dla kolejnych pokoleń. Chcemy, aby nasi rodacy poprzez ten konkurs podzielili się swoimi ujęciami malowniczej, wolnej i niepodległej Polski.

W tym roku na czele składu jurorskiego stanie m.in. Paweł Uchorczak – miłośnik fotografii krajobrazowej, rodowity Opolanin. Fotografia jest dla niego oderwaniem się od codzienności. Wychodzi z założenia, że chwile w życiu są zbyt ulotne, dlatego też fotografuje by zatrzymać je na dłużej. Przepiękne barwy, bajkowe krajobrazy pozwalają się nam przenieść do świata marzeń, który tak naprawdę jest w zasięgu naszych oczu, tylko trzeba nauczyć się na otaczający nas świat patrzeć. Autor wielu wystaw i publikacji w Polsce i zagranicą. Największy rozgłos przyniosło mu ujęcie zaćmienia krwawego księżyca które wykonał w 2015 roku, na Facebooku zdjęcie zrobiło furorę zdobywając ponad 7 milionów wyświetleń oraz 150 tys. polubień. Prowadzi Warsztaty fotograficzne prowadzi od 4 lat i przez ten okres zorganizował ich ponad 50. Posiada duże doświadczenie w przekazywaniu wiedzy fotograficznej. Warsztaty cechują się odpowiednim doborem oryginalnych miejsc do fotografowania plus fachowym doradztwem podczas ich trwania.

Ponadto sięgając do początków tego 20-letniego konkursu, Organizatorzy pragną przywrócić dodatkową kategorię pt. „Kętrzyn – moje miasto”. Kategoria ta ma zachęcić fotografujących do spojrzenia na miasto w trochę inny sposób niż na co dzień. Będzie to dobra okazja do budowania poczucia lokalnej tożsamości oraz do promocji Kętrzyna i utalentowanych fotografów. W tej kategorii uczestnicy będą walczyć m.in. o nagrodę specjalną Burmistrza Miasta Kętrzyn.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Galerii KCK tradycyjnie 11 listopada, kiedy to przypada Święto Niepodległości. Tam też zostaną zaprezentowane wszystkie nagrodzone i zakwalifikowane zdjęcia do wystawy.

Strona konkursu fotograficznego: https://kck.ketrzyn.pl/2021/06/10/pejzaz-polski-2021-zglos-sie-juz-dzis/