PORTRET Trzcianka

PORTRET Trzcianka do 1 października 2020


Zgłoszenia do 1 października 2020. Trzcianecki konkurs jako jeden z niewielu pozostał w tej tradycyjnej formie i należy to docenić. W czasie jury zdjęcia rozłożone są na podłodze, czasem jest ich tak dużo, że zaściełają całkowicie szkolną aulę. Bywały lata że było tych prac ponad 1000. Jurorzy oceniając zdjęcia „podnoszą z ziemi” to co ich zdaniem zbuduje przyszłą wystawę „Portretu” i wyłoni zwycięzców konkursu, decyzje te przepuszczają przez filtr swojej fotograficznej wrażliwości, popartej wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Wśród jurorów mamy znane nazwiska praktyków i teoretyków fotografii, których nie sposób wszystkich wymienić. Przewodniczący obradom firmuje kolegialny werdykt i ma zaszczyt napisania wstępu do katalogu. Czasem jest to klika słów podyktowanych przez telefon w formie bliższej poezji, jak zrobił to Sergiusz Sachno, a czasem rozprawa całkiem serio teoretyczna z historycznym i naukowym zacięciem, innym razem rozprawa o estetyce fotografii. Ci teoretycy to między innymi ostatnio Witold Kanicki, wcześniej Marianna Michałowska, Stefan Wojnecki i Adam Sobota. Praktycy zaś: Krzysztof Gierałtowski, Tomek Sikora, Marian Schmidt, Stasys Eidrigevicius, Sergiusz Sachno, Andrzej Świetlik, Wojciech Prażmowski.

Na konkurs w ciągu tego prawie ćwierćwiecza przysłało wielu znaczących autorów, część przysłała nam swoje dyplomowe prace ze szkół artystycznych, a obecnie są wykładowcami, bądź luminarzami tej dziedziny sztuki. Ostatnio też powstała taka praktyka, że laureaci poprzednich konkursów są zapraszani do udziału w jury, to tworzy swoisty pomost między tymi co oceniają, a we wcześniejszej edycji poddali się ocenie tak jak: Marlena Grewling, Witold Jagiełłowicz, Jakub Wawrzak.

Wśród laureatów są też nazwiska osób, które tworzą w oddaleniu od głównych nurtów i wielkomiejskiego zgiełku, przedstawiając jakże świeże, osobne spojrzenie na portret.

Nagrody:

I – 2000zł
II – 1400zl
III- 1000zł

Jury planujemy na 10 października 2020.

Strona konkursu fotograficznego: www.portret.trzcianka.com.pl