Sposoby widzenia

„Sposoby widzenia” do 8 września 2022


Zgłoszenia do 8 września 2022. Białostocki Ośrodek Kultury ogłasza XII edycję Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia”!

Każdy rysunek lub obraz, który stosował perspektywę, proponował widzowi rolę jedynego, niepowtarzalnego centrum świata. Aparat fotograficzny (…) udowodnił, że takie centrum nie istnieje.

Ostatnie lata rozwoju obrazowania, narracji i mediów wizualnych doskonale pokazują, że to właśnie sposób widzenia, jaki przyjmujemy, kształtuje nasz odbiór świata. Powyższy cytat pochodzi z książki „Sposoby widzenia” powstałej na podstawie cyklu telewizyjnego, którego gospodarz, brytyjski pisarz John Berger, odwiedzał największe muzea, omawiał dzieła światowej sztuki i z zaproszonymi do studia gośćmi zastanawiał się, jak widzimy i odczuwamy otaczający nas świat.

My też poszukamy odpowiedzi na to pytanie, a szukać będziemy wśród prac uczestników konkursu, do którego zapraszamy i profesjonalistów, i amatorów.
Konkurs odbędzie się już po raz 12. Uznaliśmy, że jego poprzednia formuła wymagała rozwinięcia, dlatego postanowiliśmy odświeżyć jego nazwę, a zarazem hasło przewodnie. Nie będzie to już więc „Człowiek obok mnie”, ale „Sposoby widzenia”. Zmianie nie ulegnie cykliczność konkursu, więc jego kolejną edycję planujemy w 2024 roku. Kto wie z jakimi wyzwaniami będziemy się wtedy mierzyć?

Wprowadziliśmy też nową kategorię konkursową – Drżenia, w której można będzie się wykazać fotograficzną odwagą, zarówno formalną, jak i techniczną. W poprzednich edycjach brakowało nam pewnej odskoczni od ułożonej i poprawnej formalnie fotografii. Dajemy więc możliwość wyrażenia siebie w fotografii eksperymentalnej, niekonwencjonalnej i autorskiej.

Zaawansowane, obecnie dostępne środki technologiczne służące do obrazowania rzeczywistości sprawiły, że realizacja zamierzeń i wizji nie zależy już w tak dużym stopniu od edukacji czy doświadczenia użytkownika sprzętu fotograficznego. Takie doświadczenie jednak na pewno pomaga. Zachęcamy w związku z tym do ciągłego poszerzania wiedzy i horyzontów i mamy nadzieję, że nasz konkurs będzie dla uczestników inspiracją i impulsem do poszukiwań.
Zachęcamy do udziału w konkursie!

Nagrody:

a) nagroda GRAND PRIX za zdjęcie pojedyncze w kwocie 1300 zł brutto,
b) nagroda GRAND PRIX za reportaż w kwocie 1300 zł brutto,
c) wyróżnienie specjalne za zdjęcie pojedyncze w kwocie 800 zł brutto
d) wyróżnienie specjalne za reportaż w kwocie 800 zł brutto
e) nagroda specjalna DRŻENIA (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć) za fotograficzną odwagę formalną i techniczną w kwocie 800 zł brutto

Strona konkursu fotograficznego: https://bok.bialystok.pl/wydarzenia/wydarzenie/sposoby-widzenia/