Sposoby widzenia

„Sposoby widzenia” do 17 marca 2024


Zgłoszenia do 17 marca 2024. Zapraszamy do udziału w 13. edycji Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia”!

Świat doświadcza ciągłego brakowania. Nawet jeżeli na miejsce czegoś, co odchodzi, pojawia się coś nowego, poprzednia rzecz często znika bezpowrotnie. To znikanie może być konsekwencją działań człowieka, sił natury lub procesów fizycznych niedostrzegalnych ludzkim okiem.

Znikaniu podlega też materia fotografii. Od razu przychodzi nam na myśl blaknięcie odbitek czy źle wywołanych negatywów. Utratę informacji cyfrowej też można określić jako znikanie. Ale utrata samej fotografii jako obrazu – to jedno. Częstokroć w fotografii znika kontekst zdjęcia, jego opis czy nazwisko autora. Bywa, że takiej informacji nie uda się już odtworzyć i pozostają nam tylko domysły lub mozolne poszukiwanie tego, co zniknęło bez większych szans na powodzenie.
To jednak nie wszystkie aspekty znikania. W fotografii przyrodniczej trzeba zniknąć z zasięgu zmysłów zwierząt (ich wzroku, węchu i słuchu), by móc wykonać najlepsze zdjęcia. Podobnie jest w fotografii teatralnej, koncertowej czy reportażowej – fotograf musi zniknąć i stać się częścią tła całego wydarzenia. Czasem musimy także „zniknąć” własne ego, aby nawiązać lepszy kontakt z bohaterami zdjęć.

Nagrody:

nagroda GRAND PRIX za zdjęcie pojedyncze w kwocie 1300 zł brutto,
nagroda GRAND PRIX za cykl zdjęć w kwocie 1300 zł brutto,
wyróżnienie specjalne za zdjęcie pojedyncze w kwocie 700 zł brutto,
wyróżnienie specjalne za cykl zdjęć w kwocie 700 zł brutto,
nagroda specjalna DRŻENIA (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć) za fotograficzną odwagę formalną i techniczną w kwocie 1000 zł brutto.

Strona konkursu fotograficznego: https://bok.bialystok.pl/wydarzenie/13-edycja-konkursu-fotograficznego-sposoby-widzenia/