Wiki Lubi Zabytki

Wiki Lubi Zabytki do 30 września 2023


Zgloszenia do 30 września 2023. Wikimedia Polska ogłasza VIII edycję konkursu Wiki Lubi Zabytki, którego celem jest fotografowanie polskich zabytków wpisanych do rejestrów i tym samym ich dokumentację, zachowanie dla przyszłych pokoleń oraz upowszechnianie w Polsce i na forum międzynarodowym. Dzięki publikacji wszystkich zdjęć na Wikimedia Commons konkurs umożliwia również wykorzystanie tych zdjęć na warunkach wolnej licencji. Wiki Lubi Zabytki jest polskim elementem inicjatywy Wiki Loves Monuments.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska, organizacja non-profit, zajmująca się rozwojem m.in polskiej. Wikipedii i Wikimedia Commons z przyjemnością ogłasza powrót corocznego konkursu fotograficznego „Wiki Lubi Zabytki”. W tym czasie osoby biorące w nim udział mogą dodać swoje zdjęcie zrobione polskim zabytkom do Wikimedia Commons, na zasadach podanych w Regulaminie. Decydującą datą nie jest data wykonania fotografii, lecz data załadowania jej do przestrzeni Wikimedia Commons.

Organizatorzy konkursu zapraszają zarówno początkujących adeptów fotografii, jak i doświadczonych profesjonalistów, by zademonstrowali swoje umiejętności w zakresie zarówno uchwycenia piękna polskich zabytków oraz kompozycji zdjęcia. Pomysł na fotografie musi być więc zarówno kreatywny, jak i encyklopedyczny (do wykorzystania w największej encyklopedii świata – Wikipedii).

To coroczne współzawodnictwo stanowi dla fotografów wyzwanie, by na obiekty znane spojrzeć pod innym kątem lub z innego miejsca. To również wyzwanie, by dostrzec wartość w zabytkach do tej pory nie fotografowanych, których zdjęć jeszcze nie ma. Uczestnicy mogą zaprezentować swój talent zarówno w warstwie kreatywnej, jak i bardziej dokumentacyjnej.

„Mimo tego, że konkurs co roku cieszy się ogromną popularnością, to pamiętajmy, że zabytków nieruchomych w Polsce jest prawie 80 tys., więc praca polegająca na udokumentowaniu naszego dziedzictwa jest nadal nieskończona. Udział w konkursie mogą wziąć zdjęcia najbardziej znanych obiektów w naszym kraju. Z jeszcze większą ciekawością czekamy jednak na zdjęcia mniej oczywistych i znanych budynków, które potrzebują oka dobrego fotografa, żeby móc odkryć przed nami swoje piękno” – mówi Kamila Neuman, członkini tegorocznego jury konkursu, menadżerka ds. Otwartej Kultury Wikimedia Polska

Przystąpienie do konkursu odbywa się poprzez załadowanie plików do Wikimedia Commons, za pomocą mapy zabytków, a w opisie fotografii musi znajdować się numer z rejestru zabytków. Uczestnik konkursu może przesłać dowolną liczbę fotografii.

„Wolontariusze co roku rozwijają i ulepszają mapę zabytków, by stanowiła jak najwygodniejsze narzędzie dla osób biorących udział w konkursie Wiki Lubi Zabytki. Tegoroczna mapa zabytków została zaktualizowana i poprawiono jej funkcjonalność. Dzięki tej mapie można bardzo łatwo – poprzez wpisanie adresu – sprawdzić, czy gdzieś obok nas nie znajduje się zabytek możliwy do sfotografowania w ramach konkursu. Jeden z nich zauważyłam już obok mojego domu”. – wyjaśnia Jolanta Drzewakowska, koordynatorka komunikacji Wikimedia Polska.

Strona konkursu fotograficznego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki