Konkurs Fotograficzny „Śladami Leona Wyczółkowskiego

Konkurs Fotograficzny „Śladami Leona Wyczółkowskiego” – do 31 stycznia 2020


Zgłoszenia do 31 stycznia 2020. Tegorocznym tematem przewodnim konkursu jest „Leona Wyczółkowski – łowca światła”.

Światło to jedna z najważniejszych wartości w malarstwie, które przez całą twórczość Leona Wyczółkowskiego przewija się jako malarskie zagadnienie. Pobyt artysty na Ukrainie spowodował, że w poszukiwaniu efektów słonecznych wyszedł w plener, a światło dominujące nad kompozycją uczynił głównym walorem przedstawień. Stosował śmiałe zestawienia kolorystyczne, czasem kontrastowe, innym razem zacierał kontury, akcentował światło, wydobywając i podkreślając w ten sposób formę i walor plastyczny. Studiował kolory w intensywnym świetle słońca, tworzył sceny kopania buraków, orki, przedstawienia rybaków i chłopów; podejmując w nich problematykę światła i koloru, zbliżył się do impresjonizmu. Obrazy malowane wczesnym świtem są czystym studium światła i koloru. Dzieła Wyczółkowskiego pokazują jego wszechstronne ujmowanie tematu. Malarz obserwował zmiany zachodzące w przyrodzie pod wpływem światła i tworzące się głębokie cienie. Malował przesycone słońcem nastrojowe pejzaże, m.in. tatrzańskie, drzewa, zabytki architektoniczne miast polskich i pamiątki historyczne (cykl „Skarbiec wawelski”), martwe natury i kwiaty. Tworzył liczne autoportrety i portrety różnych postaci, gdzie twarz lub sylwetka jest modelowana śmiałymi malarskimi efektami światłocieniowymi. Powstały setki rysunków i litografii lasów, drzew i roślin w pełnym świetle i wieczornym zmierzchu, w świetle księżyca w zimowej szadzi i w wiosennych kwiatach.

W swojej różnorodnej twórczości próbował przelać na płótno lub papier intensywność barw, stosował różne barwy świateł, w zależności od rodzaju i jakości materiałów. Obok ciepłego mocnego światła wprowadzał chłodne, srebrzyste, z silnymi efektami świetlnymi. Żółte i czerwone refleksy słoneczne zestawiał z chłodnymi, błękitnymi cieniami, odważnie umieszczonymi nawet na twarzach.

Bawiąc się światłem i kolorem, zapraszał do refleksyjnych wędrówek w malownicze miejsca. Nazwany przez Kazimierza Szulisławskiego „Łowcą świateł i cieni”.

Nagrody:

Zwycięzcom przyznane zostaną nagrody:
– od Organizatora konkursu w grupach wiekowych:
pierwsza nagroda – 600,00 zł
druga nagroda – 500,00 zł
trzecia nagroda – 400,00 zł
– od Patronów konkursu:
Informacje wkrótce.
– przewidziano również po trzy wyróżnienia w grupach wiekowych.

Strona konkursu fotograficznego: http://muzeum.bydgoszcz.pl/aktualnosci/2,11717,0,0,XIII-edycja-Ogolnopolskiego-Konkursu-Fotograficznego-Sladami-Leona-Wyczolkowskiego,1