Zgłoszenia do 15 grudnia 2019. Wiki Science Competition (WSC) to międzynarodowy konkurs fotograficzny, którego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących świat nauki: obrazy ukazujące obiekty i efekty badań, naukowców przy pracy czy aparaturę badawczą. Konkurs organizowany jest przez ruch Wikimedia – społeczność stojącą za Wikipedią, wolną encyklopedią, oraz jej projektami siostrzanymi.
Ciężko wyobrazić sobie naszą kulturę bez nauki. W obecnym świecie nie wystarczy mówić o nauce, musimy ją także pokazywać. Dlatego właśnie potrzebujemy fotografów, którzy zechcą ją fotografować i dzielić się efektami. Nasz konkurs został stworzony, aby zachęcać do tworzenia, a w szczególności do dzielenia się twórczością związaną z nauką. W Polsce w 2019 roku, kierowani tą ideą, prowadziliśmy wikiprojekt z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie: kierownictwo instytucji, pracownicy Centrum, a także sympatycy i twórcy takich inicjatyw jak Rzecznicy Nauki czy Marsz dla Nauki, przekazali do Wikimedia Commons wiele zdjęć związanych z życiem naukowym. Zajęliśmy się także artykułami o nauce i naukowcach w przestrzeni Wikipedii, uzupełniając istniejące już hasła i tworząc nowe.
Natomiast początki konkursu Wiki Science sięgają lat 2011-2013, kiedy w Estonii rozpoczęto organizację Estońskiego Konkursu Fotografii Naukowej. Pomysł zainspirował wikimedian z innych krajów, dlatego organizowany w 2015 roku Europejski Konkurs Fotografii Naukowej objął już osiem państw europejskich (a zdjęcia nadesłano z 32 krajów, w tym kilkadziesiąt z Polski). W sumie w 2015 roku udało się w ten sposób pozyskać 9793 plików na wolnych licencjach od przeszło 2200 uczestników konkursu. Ilustrują one tysiące artykułów Wikipedii w wielu językach, a jednocześnie stanowią bezcenną bazę ilustracji dostępnych dla całego świata. To twarda nauka udostępniona wszystkim tym, którzy potrzebują z niej skorzystać.
Wszelka pomoc jest mile widziana. Nawet jedno zdjęcie może przydać się wikipedystom pracującym nad artykułami lub komuś spośród milionów użytkowników zdjęć zgromadzonych w repozytorium Wikimedia Commons. Wśród nich są także autorzy podręczników akademickich, studenci czy naukowcy z całego świata. Liczymy także na pomoc przy promocji konkursu: informujcie koleżanki i kolegów. Na co dzień pracujecie nad unikatowymi, niepowtarzalnymi i wyjątkowymi odkryciami – podzielcie się nimi ze światem!
Nagrody:
1. Nagroda – 1600 PLN;
2. Nagroda – 1000 PLN;
3. Nagroda – 800 PLN.
Strona konkursu fotograficznego: https://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Wiki_Science_Competition_2019_in_Poland