Kosmos Lem

Kosmos Lem – Nowe Obrazy do Nowych Światów do 20 sierpnia 2021


Zgłoszenia do 20 sierpnia 2021. Stanisław Lem był filozofem i jednym z najsłynniejszych pisarzy science fiction na świecie. Wystawa w przestrzeni publicznej w Poczdamie ma upamiętnić wielkiego mistrza fantastyki i uczcić 100. rocznicę jego urodzin we wrześniu 2021 roku.

Kontekst:
Budynek dawnego Centrum Obliczeniowego (obecnie Domu Sztuki i Twórczości) w Poczdamie mógłby pochodzić z jednego z dzieł Lema. Pisarz już we wczesnych latach 50. zeszłego wieku sformułował pomysł połączenia wielu wysokowydajnych komputerów w celu zwiększenia możliwości przetwarzania danych. Dokładnie takie komputery pracowały w trzyczęściowym zespole Centrum Obliczeniowego w Poczdamie. Zostało ono zbudowane jako »Centrum Przetwarzania Danych« w ramach planów cyfryzacji rządu NRD w latach 1969-1971.
Do wizji Lema nawiązuje też zabytkowa, długa na 60 metrów szklana mozaika Człowiek podbija Kosmos autorstwa Fritza Eisela na fasadzie budynku dawnego Centrum Obliczeniowego. Symbolizuje ona obliczeniowy postęp, który dokonywał się wewnątrz: mozaika traktuje o komputerach i podróżach kosmicznych. (*Motywy mozaiki na budynku dawnego Centrum Obliczeniowego można zobaczyć tutaj: https://de.wikipedia.org/wiki/Fritz_Eisel)
Dzieła Lema były wielokrotnie podstawą adaptacji filmowych, najbardziej znane to ekranizacje Solaris z 1972 i 2002 roku.

Szczegóły konkursu:
Zapraszamy do kreowania prac w dowolnym gatunku artystycznym – ilustracji, rysunków, grafik, obrazów, kolaży, fotografii i tekstów – które treściowo odzwierciedlają mozaiki Fritza Eisela* i odnoszą się do motywów w dziełach Lema jak:

kognitywne granice komunikacji (Solaris),
Rzeczywistość rozszerzona (Summa Technologiae) lub
Konfrontacja człowieka i mechanizmu oraz rozwój nowych technologii (Opowieści o pilocie Pirxie)

Jury składające się z przedstawicieli sceny artystycznej i kulturalnej Poczdamu wybierze do 22 prac. Zostaną one wydrukowane na wielkoformatowych banerach i wystawione od 10 września do 9 października 2021 roku przy Domu Sztuki i Twórczości w Poczdamie oraz zostaną prezentowane w galerii Instytutu Polskiego w Berlinie wiosną 2022 roku.

Nagrody:

Wszyscy wybrani artyści otrzymują honorarium w wysokości 240 euro (ok. 1.080 złotych).

Strona konkursu fotograficznego: https://rz-potsdam.de/cms/kosmos-lem-pl/