Fotofestiwal Open Call

Fotofestiwal Open Call do 15 grudnia 2023


Zgłoszenia do 15 grudnia 2023. Do Programu Otwartego 2024 szukamy artystek i artystów o wyjątkowej osobowości i projektów prezentujących odważne wizje. W naborze nie ma ograniczeń tematycznych i wiekowych. Do jury zapraszamy specjalistów z najważniejszych na świecie mediów i instytucji fotograficznych.

Spośród nadesłanych projektów jury wybierze sześć, które, przy współpracy z kuratorami Fotofestiwalu, zostaną zaprezentowane w formie wystawy w czerwcu 2024. Zgłoszone projekty wezmą także udział w selekcji do programu FUTURES – europejskiej platformy wspierającej rozwój zawodowy artystów poprzez serię wyjazdów i warsztatów w wiodących instytucjach fotograficznych w Europie.

Program Otwarty funkcjonował do 2019 roku jako Grand Prix Fotofestiwal – od 2020 roku zrezygnowaliśmy z typowej formuły konkursowej i rozdystrybuowaliśmy środki z nagrody na większe budżety i wynagrodzenia dla każdego z wybranych projektów.

JURY

Ilaria Campioli jest kuratorką zbiorów fotograficznych Musei Civici w Reggio Emilia. Była częścią zespołu kuratorskiego, który pracował nad rearanżacją zbiorów Palazzo dei Musei w Reggio Emilia pod kierunkiem architekta Italo Rota, w którym fotografia odegrała ważną rolę. Pracowała dla Muzeum Luwru, Collezione Maramotti i festiwalu Fotografia Europea, dla którego była kuratorem kilku projektów, wiele z nich poświęconych było książkom fotograficznym. Współpracowała z Joan Fontcubertą, Erikiem Kesselsem i Sarah Moon, śledząc w szczególności ich produkcje wydawnicze. Od 2018 r. jest kuratorką Giovane Fotografia Italiana (od 2022 r. Luigi Ghirri Award), projektu promującego odkrywanie i prezentowanie wschodzących włoskich talentów fotograficznych. Była kuratorką różnych wystaw tematycznych poświęconych twórczości Luigiego Ghirriego.

Emmanuelle Halkin jest absolwentką École du Louvre i Uniwersytetu Sorbona w Paryżu. Niezależna kuratorka i redaktorka. W 2014 roku dołączyła do kierownictwa artystycznego kolektywu Fetart, który wspiera wschodzącą fotografię głównie poprzez festiwal Circulation(s) odbywający się co roku w CENTQUATRE w Paryżu. W latach 2017-2021 współtworzyła i rozwijała archiwum slajdów The Anonymous Project oraz stworzyła kilka wystaw i projektów redakcyjnych opartych na tej kolekcji. W latach 2021 i 2023 była dyrektorem artystycznym Rencontres Photographiques du 10e w Paryżu dla kolektywu Fetart. Od 2022 r. jest również zastępcą kuratora w Diaphane, centrum fotografii w Hauts-de-France.

Fernanda Prado Verčič jest współzałożycielką i dyrektorem Kranj Foto Fest oraz dziennikarką z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w świecie fotografii. Pochodzi z São Paulo, gdzie ukończyła studia dziennikarskie, uzyskała tytuł magistra fotografii i pracowała jako zastępca fotoedytora w Valor Econômico, jednym z najbardziej prestiżowych mediów finansowych w Brazylii. Od 2011 roku mieszka w Kranju i jest aktywnym pośrednikiem w łączeniu fotografów z ważnymi miejscami w Słowenii i za granicą. Poszukuje artystów, którzy przesuwają granice medium i eksplorują nowe sposoby opowiadania swoich wizualnych historii. Jako kuratorka, producentka i dyrektorka festiwali fotograficznych, Fernanda jest głęboko zaangażowana we wspieranie społeczności, w której artyści, krytycy i publiczność mogą spotykać się i angażować wokół fotografii.

Franek Ammer – absolwent fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Artysta, kurator i organizator. Współtworzył Międzynarodowy Festiwal Fotografii TIFF we Wrocławiu. Dużą część swojej pracy poświęcił poruszaniu aspektów związanych z książkami fotograficznymi i ich popularyzacji w Polsce. To zainteresowanie zaowocowało kilkoma wystawami, warsztatami i wykładami. W kolektywie Fotofestiwal odpowiada za program festiwalu, koordynację wystaw, wydarzeń i publikacji. Jest również współzałożycielem 19 RZEK – kolektywu wydawniczego i przestrzeni dedykowanej wydarzeniom i warsztatom fotograficznym i muzycznym. Współzałożyciel Eternal Shipping Ltd., multidyscyplinarnej firmy artystycznej.

Krzysztof Candrowicz – kurator, dyrektor artystyczny, badacz. Współzałożyciel i członek Fundacji Edukacji Wizualnej i Łódzkiego Fotofestiwalu. W 2013 roku został dyrektorem artystycznym Triennale Fotografii w Hamburgu w Niemczech, a od 2018 roku pracuje jako kurator CICLO Biennale w Porto w Portugalii. Pracuje na arenie międzynarodowej jako kurator gościnny i wykładowca wizytujący w wielu organizacjach, muzeach, szkołach, festiwalach oraz jako członek jury różnych projektów i nagród artystycznych, w tym Rencontres d’Arles Discovery Award, Deutsche Börse Photography Prize, Hasselblad Award, Robert Capa Award i wielu innych.

Strona konkursu fotograficznego: https://fotofestiwal.com/2023/nabor-do-programu-otwartego-2023/